POLECAMY

Zaburzenia kłębuszków nerkowych w chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej

Jaka jest istota choroby? Choroby układowe tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty układowy, ziarniniak Wegenera i in.), choroby metaboliczne (a przede wszystkim szczególnie częste zaburzenie, jakim jest cukrzyca) to schorzenia, które prowadzić mogą do uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Uszkodzenia takie spowodować mogą również choroby zakaźne (infekcja zarodźcem malarii, wirusem świnki czy krętkiem kiły) oraz choroby nowotworowe – m.in. szpiczak mnogi.
Jakie występują objawy? Objawy związane z uszkodzeniem kłębuszków nerkowych, jak np. obrzęki, białkomocz czy też nadciśnienie tętnicze mogą być pierwszym objawem choroby, choć nie jest to częsta sytuacja. Zazwyczaj na pierwszy plan wysuwają się dolegliwości związane z chorobą podstawową.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka uszkodzenia kłębuszków nerkowych w przebiegu innych chorób opiera się na wywiadach lekarskich, badaniu fizykalnym, analizach krwi i moczu. Czasem konieczne jest wykonanie biopsji nerki.
Postępowanie i leczenie Rodzaj leczenia zależy od choroby podstawowej.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pacjenci cierpiący na którąś z powyższych chorób powinni być konsultowani bądź leczeni również przez nefrologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)