POLECAMY

Wypadanie żeńskich narządów płciowych

Na czym polega istota choroby?

Wypadanie żeńskich narządów płciowych spowodowane jest zazwyczaj osłabieniem podtrzymujących je mięśni i więzadeł. Zazwyczaj dochodzi do niego w okresie po menopauzalnym.

Jakie są przyczyny choroby?

Przemieszczaniu się żeńskich narządów płciowych względem ich prawidłowego położenia sprzyjają takie czynniki jak liczba porodów, waga urodzonych dzieci, nieprawidłowy przebieg ciąży i porodu, zakażenia, otyłość, rodzaj wykonywanej pracy (dźwiganie, praca w pozycji stojącej), niedobór kolagenu i in. Niezwykle istotny jest niedobór estrogenów, które prowadzą do zmian zanikowych w układzie rozrodczym i osłabienia mięśni.

Przyczyną wypadania narządów płciowych u młodych kobiet są urazy okołoporodowe.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Kobiety cierpiące na zaburzenia statyki narządów płciowych odczuwają bóle podbrzusza i krzyża, mają problemy z oddawaniem moczu (przede wszystkim wysiłkowe jego nietrzymanie) i stolca. W szparze sromowej ukazywać się może pochwa i/lub szyjka macicy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka obejmuje wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, badania obrazowe oraz badania manometryczne.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie obejmuje korekcję chirurgiczną lub postępowanie zachowawcze (w części przypadków równocześnie stosuje się je jednocześnie). Postępowanie zachowawcze polega na stosowaniu estrogenów (w maściach, globulkach), ćwiczeniach mięśni dna macicy, stosowaniu elektrostymulacji.

U starszych kobiet, u których nie można przeprowadzić operacji, gdyż wiąże się to z dużym ryzykiem, zakłada się krążek dopochwowy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się ginekolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć wypadnięcia narządów płciowych kobiety powinny regularnie opróżniać pęcherz moczowy. Duża rolę w profilaktyce odgrywa aktywność fizyczna, w tym ćwiczenie mięśnie dna miednicy.

Jednym z działań profilaktycznych prowadzonym przez personel medyczny jest nacinanie krocza podczas porodu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)