POLECAMY

Wymioty ciężarnych

Jakie występują objawy? Oporne na leczenie wymioty prowadzą do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i metabolicznych oraz do niedoborów pokarmowych. Mogą wymagać hospitalizacji. Częściej występują w ciążach wielopłodowych i w zaśniadzie groniastym. Inne przyczyny to: zmiany w motoryce układu pokarmowego, zaburzenia funkcji tarczycy, niedoczynność nadnerczy oraz zaburzenia funkcji ciałka żółtego.
Szczegóły diagnostyki U ciężarnej należy oznaczyć morfologię krwi, elektrolity, enzymy wątrobowe, amylazę, lipazę, hormony tarczycy, beta-hCG, kreatyninę, mocznik oraz badanie ogólne moczu. Wydaje się, że nasilone wymioty nie wywierają negatywnego wpływu na stan płodu.
Postępowanie i leczenie Zaleca się zmianę diety ciężarnej. Powinna unikać nieprzyjemnych zapachów, spożywać małe, częste posiłki. Można stosować leki przeciwwymiotne ale ostrożnie oraz kortykosteroidy doustnie. W razie niedoborów wodno-elektrolitowych i zaburzeń kwasowo-zasadowych prowadzi się dożylne nawadnianie. Rzadko konieczne jest żywienie pozajelitowe i karmienie przez sondę nosowo-żołądkową.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc zapewnia lekarz ginekolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)