Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego

Jaka jest istota choroby? Płynotok to wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) poza „worek” utworzony z opon mózgowo-rdzeniowych otaczający i ochraniający mózg oraz rdzeń kręgowy. PMR może wydostawać się przez dziurkę w oponie twardej na zewnątrz organizmu (przez nos lub ucho) albo gromadzić się pod skórą (wzdłuż kręgosłupa). Przyczyną płynotoku bywa uraz, nadciśnienie śródczaszkowe (wodogłowie, guz mózgu, rzekomy guz mózgu).
Jakie występują objawy?
Jakie występują objawy? bóle głowy (zwłaszcza po pionizacji), zawroty głowy, nudności i wymioty, wyciek płynu z nosa (mylony z katarem), metaliczny smak w ustach.
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, badanie płynu wypływającego z nosa
Postępowanie i leczenie Należy zlokalizować ubytek w oponie twardej i zamknąć go zabiegowo. Powikłaniem bywa zapalenie opon mózgowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neurolog, laryngolog, neurochirurg

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Od końca października 2013 do końca lutego 2014 co kilka dni "kapało mi" z lewej dziurki nosa. Wyciek trwał kilka dni, nasilał się przy pochyleniu głowy w dół, a nocami spływał do gardła. Odnosiłam wrażenie że się gdzieś składa bo przy wstawaniu z łóżka lało się ciurkiem. Potem przerwa kilka dni i znopw kapie, Miałam robiony dwa razy TK głowy i zatok ale nic te badania nie wyjaśniły i nadal nie zlokalizowano miejsca wycieku. Mimo to profesor ... na prywatnej wizycie zachęcał do operacji endoskopowej tj. przez nos. Na moją sugestię że zabieg byłby robiony w ciemno przyznał mi rację mówiąc "trochę tak". A co jeśli przerwa w oponie jest z drugiej strony a płyn przelewa się do lewej dziurki (może tak być przy krzywej przegrodzie nosowej a ja właśnie taką mam) i będzie szukał przerwy nie tam gdzie trzeba a przy tym można uszkodzić przecież nerw wzrokowy, węchowy i może coś jeszcze. Nie zdecydowałam się na operację bo od 20 lutego przestało kapać z nosa i przez pół roku miałam spokój. Ale od początku sierpnia znów cieknie jak z kranu co kilka dni potem przerwa dwa, trzy dni i znowu kapie. Chyba muszę się zdecydować na tą operację ale bardzo chciałabym potwierdzić że to płynotok bo badań biochemicznych różnicowych też nikt mi nie zlecił chociaż jak byłam u tego prof. to mi kapało z nosa i można było zlecić badanie tego płynu, albo za pomocą płynu barwiącego wstrzykiwanego w okolicy lędźwiowej można było potwierdzić diagnozę. Przerwę opony miękkiej można zlokalizować też robiąc rezonans magnetyczny, ale też nikt mi tego badania nie zaproponował. Od lat jestem alergikiem, obrzęki Qinkiego pojawiały się u mnie bardzo często i mam cichą nadzieję ze ten płyn to wysięk alergiczny dlatego chciałabym żeby ktoś jednoznacznie i nie gołosłownie tj. na podstawie wyników badań potwierdził diagnozę.
/4 lata temu
Rok temu przeszłam operacje zamknięcia plynotoku nosowego.W moim przypadku byl to plynotok samoistny: żadnych urazów ani guzów na szczęście.Postawienie właściwej diagnozy trwalo dobrych pare tygodni a prm lal sie z lewej dziurki badz splywal gardlem. Koszmar.
/6 lat temu
Idź do lekarza, bezbarwny, lub lekko zabarwiony tak jak piszesz, kapie z nosa jak się pochylisz, czasami samoistnie ustaje, tak po dwóch tygodniach kiedy się opona zasklepi, pytanie jeśli to płyn to jaki jest powód. nie lekceważ
POKAŻ KOMENTARZE (1)