POLECAMY

Wszawica głowowa

Pediculosis capitis

Jest to pasożytnicza choroba wywołana przez wesz głowową. Wesz pasożytuje na owłosionej skórze głowy. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni lub za pośrednictwem grzebieni, szczotek i nakryć na głowę. Wszawica najbardziej szerzy się w miejscach, w których są grupy dzieci np. w przedszkolu, żłobku itp. Wesz żywi się ludzką krwią.

Objawy - Wszawica głowowa

  • świąd skóry głowy,
  • bąble i grudki pokrzywkowe,
  • powiększone okoliczne węzły chłonne,
  • ranki i strupki na skórze głowy,
  • ropne krostki (wtórne zakażenie),
  • gnidy (jaja wszy) za uszami i na karku (przypominają łupież ale nie jest łatwo je usunąć-są przyklejone),
  • widoczne pasożyty.

Leczenie - Wszawica głowowa

Jeśli u jednego członka rodziny występuje wszawica leczenie należy przeprowadzić u wszystkich osób, które przebywają razem (dzieci mieszkające z rodzicami). Do zwalczania wszawicy używa się preparatów stosowanych na suche włosy. Preparaty w postaci logionu, kremu czy aerozoli zawierają permetrynę. W wszawicy stosuje się nacieranie głowy i nasączanie włosów octem sabadylowym lub preparatem Delacet. Po nacieraniu należy przykryć głowę na kilka godzin- najlepiej ceratowym czepkiem. Następnie głowę spłukać ciepłą wodą z mydłem. Kurację należy powtórzyć po 7-10 dniach. W przypadku wszawicy należy czesać się specjalnym grzebieniem (gęsto ułożone ząbki).  

Profilaktyka - Wszawica głowowa

Kontrolowanie stanu włosów u dzieci np. przez rodziców.

Nie używać wspólnie nakryć głowy, grzebieni i szczotek.

Unikanie bezpośredniego kontaktu z włosami innych osób np. dzieci podczas zabawy.

Informowanie opiekuna grupy dzieci (np. w klasie) o przebytym zakażeniu. Takie postępowanie ma na celu zapobieganie szerzeniu się zakażenia wśród dzieci.

Dodatkowe informacje - Wszawica głowowa

U ludzi spotyka się również wszawicę odzieżową i łonową (wesz łonowa). Wesz głowowa nie pasożytuje na zwierzętach. Obecnie zamiast środków chemicznych można zastosować elektroniczny grzebień przeciwko wszom, który niszczy pasożyty jak również i gnidy. Grzebień można używać również u dzieci.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)