POLECAMY

Wszawica


Na czym polega istota choroby?

Termin „wszawica” dotyczy inwazji trzema gatunkami owadów: wesz odzieżowa, głowowa i łonowa. Owady żyją na owłosionej skórze człowieka, a ich preferencja co do lokalizacji zależy od gatunku. Występowanie tej choroby wynika z nieprzestrzegania zasad higieny, np. u bezdomnych, chociaż wszawica nierzadka jest też u młodzieży.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest zakażenie wszami. Wesz głowowa jest nie grubsza i dłuższa niż 3,2 mm. Do zakażenia dochodzi w bezpośrednim kontakcie bądź poprzez używanie przedmiotów należących do osób zakażonych (szczotek, grzebieni). Wesz łonowa jest krótsza i grubsza, a przenosi się głównie poprzez kontakty seksualne. Wesz odzieżowa jest dłuższa i cieńsza niż łonowa, a do zakażenia dochodzi w dużych skupiskach ludzkich.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Typowo występuje świąd, który nasila się zwłaszcza 3–4 tygodnie po zakażeniu. Ponadto (zwłaszcza w przypadku wszy łonowej) można zaobserwować małe, sinawe plamki po ugryzieniach.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Wszy są widoczne gołym okiem, można je uwidocznić np. używając grzebienia. Wesz głowowa składa jaja (gnidy), które są przymocowane do trzonu włosa, wesz łonowa – u podstawy włosów, a odzieżowa – najczęściej w szwach bielizny.

Jakie są metody leczenia?

Dostępne są specjalne szampony i środki czystości działające zabójczo na te pasożyty. Do takich preparatów należy np. permetryna dostępna w każdej aptece bez recepty. W przypadku silnego świądu skóry można używać kortykosteroidów do stosowania miejscowego lub leki doustne, np. klemastynę.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Terapię prowadzi dermatolog, lekarz medycyny rodzinnej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka choroby polega głównie na nieużywaniu przedmiotów należących do innych osób, np. szczotek i grzebieni. Należy także kontrolować stan włosów – głównie u dzieci, które wszawicą mogą się zarazić przedszkolu lub szkole. Jeśli zauważymy obecność wszy, trzeba poinformować o tym placówkę, w której uczy się dziecko.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)