POLECAMY

Wrzód żołądka i jelit

Na czym polega istota choroby?

Wrzód trawienny to ograniczony ubytek błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy z naciekiem zapalnym wokół owrzodzenia oraz martwicą skrzepową w centrum wrzodu. Choroba wrzodowa polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów trawiennych w żołądku lub jelita cienkiego. Do powstania wrzodów najczęściej dochodzi w wyniku uszkodzenia śluzówki żołądka i jelita kwasem solnym znajdującym się w soku żołądkowym.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która zmienia warunki mikrośrodowiska panującego w żołądku i jelicie. Prowadzi do zmniejszenia się ilości ochronnego śluzu na błonie śluzowej żołądka i nadmiernego wydzielania soku żołądkowego z kwasem solnym. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen, ketoprofen) przyjmowane najczęściej jako popularne, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zwiększają wydzielanie kwasu solnego i obniżają pH w żołądku. Wszystko to prowadzi do trawienia własnych tkanek przez sok żołądkowy i powstawania „rany”, którą niewątpliwie jest wrzód.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Klasyczne objawy choroby wrzodowej to ból lub dyskomfort w nadbrzuszu, pod łukami żebrowymi lub nad pępkiem, zazwyczaj umiejscowiony centralnie i symetrycznie. W chorobie wrzodowej żołądka ból pojawia się 1-3 godziny po posiłku, natomiast w chorobie wrzodowej dwunastnicy ból pojawia się na czczo, w nocy i nad ranem, a ustępuje po jedzeniu. Choroba wrzodowa może również przebiegać bezobjawowo.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Do rozpoznania choroby wrzodowej konieczne jest wykonanie endoskopii (wprowadzenie sondy przez usta i przełyk do żołądka) i udowodnienie obecności bakterii Helicobater pylori. Rozpoznanie zakażenia H. pylori możliwe jest w badaniach inwazyjnych i nieinwazyjnych. Do badań nieinwazyjnych należy test oddechowy, test serologiczny i test na bakterię w kale. Badania inwazyjne obejmują test urazowy lub badanie histologiczne wycinka błony śluzowej żołądka pobranego w trakcie endoskopii.

Jakie są metody leczenia?

Przy zakażeniu bakterią Helicobater pylori konieczne jest całkowite usunięcie jej z przewodu pokarmowego, tzw. eradykacja. Dalsze leczenie obejmuje przede wszystkim zmianę diety, zaprzestanie palenia papierosów, unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i alkoholu oraz leczenie objawowe.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pierwsze rozpoznanie wymaga jednodniowej hospitalizacji (wykonanie endoskopii). Udając się do lekarza rodzinnego w naszej przychodni, jeżeli potwierdzi on podejrzenie choroby wrzodowej, dostaniemy skierowanie do szpitala na dalszą diagnostykę. Tam lekarz internista lub gastroenterolog wykona odpowiednie badania i potwierdzi lub wykluczy chorobę wrzodową. Przy zakażeniu Helicobater pylorii dąży się do całkowitej eliminacji bakterii z przewodu pokarmowego, która prowadzi do wyleczenia w ponad 90% przypadków. W innym przypadku chorobę może prowadzić dalej lekarz rodzinny przepisując nam leki zmniejszające objawy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka choroby wrzodowej jest podobna do leczenia objawowego. Polega na zmianie diety, unikaniu alkoholu i leków przeciwbólowych oraz zaprzestania palenia papierosów. Powinniśmy ograniczyć kawę, herbatę, napoje gazowane, ciężkostrawne potrawy, pikantne przyprawy oraz ciężkie, tłuste potrawy.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Leki zmniejszające dolegliwości w chorobie wrzodowej to:

  • inhibitory pompy protonowej (esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol),
  • H2-blokery (cymetydyna, famotydyna, ranitydyna),
  • leki osłaniające (ventrisol),
  • M1-blokery (pirenzepina),
  • analogi prostaglandyn (misoprostol).

Gdzie szukać wsparcia?

Najpierw udaj się do swojego lekarza rodzinnego, albo lekarza internisty lub gastroenterologa przyjmującego w Twojej przychodni. UWAGA! Jeżeli po długim okresie trwania tych dolegliwości zaczniesz wymiotować krwią lub pojawi się silny ból brzucha promieniujący do pleców – nie czekaj, natychmiast udaj się do szpitala.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)