POLECAMY

Wrzód weneryczyny

Na czym polega istota choroby?

Wrzód weneryczny, zwany także wrzodem miękkim, to choroba przenoszona drogą płciową. Występuje w krajach rozwijających się, o ciepłym klimacie, jednak ze względu na rozwój turystyki i migracje ludności, zachorowania występują także na obszarze Europy. Mężczyźni chorują pięciokrotnie częściej niż kobiety.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest zarażenie się podczas stosunku płciowego bakteriami, zwanymi pałeczkami Ducreya.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od trzech dni do trzech tygodni po stosunku. Początkowo niebolesna i niewielka grudka, pojawiająca się na błonie śluzowej lub skórze, pęka i tworzy bolesne owrzodzenie. Wrzody te mają nierówne brzegi, są zazwyczaj niewielkie i występują w skupiskach. Wokół nich znajduje się zapalna obwódka.

U niektórych pacjentów występują także tkliwość i powiększenie się pachwinowych węzłów chłonnych.

U mężczyzn zmiany występują zazwyczaj po wewnętrznej i zewnętrznej stronie napletka. Zmiany zdarzają się także w innych miejscach, takich jak wędzidełko, żołądź oraz skóra prącia i moszny.

U kobiet przebieg choroby jest skąpoobjawowy lub zakażenie przebiega bez objawów. Do najczęstszych objawów należą bolesne stosunki płciowe, bolesne oddawanie moczu lub stolca oraz upławy z pochwy lub krwawienie z odbytu. Zmiany wrzodowe zlokalizowane są głównie u wejścia do pochwy i na wargach sromowych, czasem zdarzają się także na ścianach i szyjce macicy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W diagnostyce choroby, należy wykluczyć zakażenie kiłą lub innymi drobnoustrojami, powodującymi choroby weneryczne.

Jakie są metody leczenia?

W chorobie stosuje się antybiotykoterapię. Szybkie włączenie leczenia pozwoli uniknąć powikłań, do których należy stulejka, zwężenie cewki moczowej, przetoki oraz trudno gojące się rany i blizny. Konieczna jest także obserwacja objawów u partnerów seksualnych i monitorowanie wyników leczenia przez trzy miesiące od zakończenia terapii.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy zgłosić się do lekarza dermatologa-wenerologa. Kobiety powinny skorzystać także z porady ginekologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uchronić się przed zakażeniem, należy stosować prezerwatywy lub zrezygnować z kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)