POLECAMY

Wrodzone zapalenie płuc

Na czym polega istota choroby?

W wypadku wrodzonego zapalenia płuc choroba przenoszona jest matki na dziecko. Do zakażenia może dojść podczas kontaktu noworodka z wodami płodowymi, lub podczas karmienia piersią.

Jakie są przyczyny choroby?

Choroba może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Szacuje się, że około 80 proc. Zakażeń ma podłoże bakteryjne, tym 70 proc. zachorowań poza szpitalnych jest powodowanych przez bakterię Streptococcus pneumoniae. Pozostałe 20 proc. Przypadków choroby ma wirusowe podłoże.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba u noworodków objawia się kaszlem, trudnościami w oddychaniu, oraz wykrztuszaniem ropnej plwociny. Chorobie towarzyszyć może także gorączka, dreszcze, spadek apetytu i masy ciała.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Choroba diagnozowana jest na podstawie badania płuc przy użyciu stetoskopu, przez osłuchiwanie. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywane jest badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz laboratoryjne badanie krwi.

Jakie są metody leczenia?

Choroba leczona jest najczęściej przy użyciu antybiotyków o szerokim zakresie działania (np. penicyliną, cefalosporyną). W celu złagodzenia objawów stosuje się także środki wyksztuśne, ułatwiające odksztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny. Jeśli dziecko miało kontakt z pokarmem matki przed zakażeniem nie należy przerywać karmienia. W mleku matki znajdują się bowiem przeciwciała konieczne do walki z chorobą.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Diagnozy choroby może dokonać internista, lekarza rodzinny lub pulmonolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Działania profilaktyczne dotyczą przede wszystkim kobiet ciężarnych, które narażone są na kontakt z patogenami. Często zapalenie płuc pojawia się w następstwie nie wyleczonej grypy, dlatego ważne jest, aby terapie przeciw tej chorobie doprowadzić do końca. W profilaktyce zapalenia płuc stosuje się także szczepienia przeciw zapaleniu paciorkowcowemu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
A jakie powiklania moga byc po wrodzonym zapaleniu płuc?
/5 lat temu
moja córka urodzila sie z wrodzonym zapaleniem płuc - i zdiagnozowali to, dali jej antybiotyk juz w 1szej dobie- a potem... wyobrazcie sobie ze ją... zaszczepili! nie wiem czy to normalne, ale nie sądzę, że noworodka, osłabionego zapaleniem płuc, powinno się szczepić... no i mielismy powikłania. i mamy do dziś...niestety
/6 lat temu
Mój syn urodził się 14.10.2012 i dopiero w 3-ciej dobie stwierdzili u niego wrodzone zapalenie płuc.Lekarz przenosząc dziecko na patologię noworodka zapomniał mi powiedzieć że dziecko jest chore:( W dodatku winą próbowano obarczyć mnie jako matkę wmawiając mi ,że nie dbałam o siebie w czasie ciąży.Dopiero po wyjściu ze szpitala dopytałam lekarzy i doczytałam,że przyczyną był dodatni GBS i że to wina lekarzy bo wiedząc że GBS jest dodatni powinni zastosować odpowiednie leczenie a tego nie zrobili.NA SZCZĘŚCIE wszystko dobrze się skończyło, ale tego strachu nie da się zapomnieć do końca życia.
POKAŻ KOMENTARZE (2)