Wole guzkowe nietoksyczne

Jaka jest istota choroby? Zmiany ogniskowe w strukturze tarczycy są najczęściej spowodowane rozrostem, ale także zwłóknieniem lub zwyrodnieniem. Na rozwój wola wpływa wiele czynników, m.in. niedobór jodu, predyspozycja genetyczna, hormony płciowe.
Jakie występują objawy? Nie występują objawy związane z zaburzeniami funkcji tarczycy. Jedynie mogą być obecne symptomy wynikające z bezpośredniego ucisku powiększonego gruczołu na tkanki i struktury sąsiednie.
Szczegóły diagnostyki Wyniki badań hormonów tarczycy są w normie. W badaniu USG można stwierdzić nieprawidłowości w strukturze tarczycy i obecność guzków.
Postępowanie i leczenie Z reguły nie jest konieczne leczenie wola nietoksycznego. Jedynie w przypadku istnienia dużego wola, uciskającego na drogi oddechowe lub podejrzenia raka tarczycy zachodzi konieczność operacyjnego usunięcia gruczołu. W niektórych przypadkach niewielkiego wola można podjąć próbę leczenia L-tyroksyną.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać u endokrynologa, a w razie konieczności zabiegu – u chirurga.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)