Wodogłowie wrodzone

Jaka jest istota choroby?

Wodogłowie wrodzone pojawia się zwykle około 20. tygodnia rozwoju płodowego. Zaburzenie polega na gromadzeniu nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego, spowodowanym przez wrodzone wady anatomiczne. Wrodzone wodogłowie towarzyszy także zespołom Arnolda-Chiariego oraz Dandy’ego-Walkera.

Jakie są przyczyny choroby?

Wodogłowie wrodzone może być efektem mutacji genetycznej (np. trisomii, poliploidii),  lub zaburzeń rozwoju cewy nerwowej we wczesnych etapach życia płodowego.

Jakie występują objawy?

Może przebiegać bezobjawowo do czasu wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego powyżej 3cm H2O. Powyżej tej wartości u niemowląt obserwujemy następujące objawy: poszerzenie i uwypuklenie ciemiączka oraz szwów czaszkowych, wzrost obwodu główki oraz charakterystyczny objaw zachodzącego słońca (u dziecka patrzącego na wprost nad źrenicą przesuniętą ku dołowi widoczna jest białkówka). Starsze dzieci, których czaszka jest już uformowana, skarżą się na bóle głowy. Z czasem pojawiają się inne niepokojące objawy – wymioty, utrata przytomności, a nawet napady padaczkowe. Wymagają one interwencji lekarskiej.

Szczegóły diagnostyki

Wodogłowie wrodzone rozpoznaje się na podstawie badania palpacyjnego napięcia i wielkości ciemiączek oraz pomiaru obwodu główki w stosunku do wieku (na siatkach centylowych). Wykonywane są też badania obrazowe, takie jak USG przezciemiączkowe, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W celu pomiaru ciśnienia wewnątrzczaszkowego przeprowadza się nakłucie lędźwiowe.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Nad dzieckiem z wodogłowiem wrodzonym opiekę sprawuje neonatolog we współpracy z neurologiem i neurochirurgiem.

Postępowanie i leczenie

Wodogłowie leczy się operacyjnie. Część pacjentów wymaga odprowadzania gromadzącego się płynu mózgowo-rdzeniowego do innych przestrzeni ciała lub na zewnątrz organizmu. Najczęściej stosuje się drenaż do jamy otrzewnej. Specjalny system zastawek pozwala kontrolować ciśnienie i objętość płynu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Dokładnie - należy pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego, który może ochronić nasze dziecko przed wadami cewy nerwowej (między innymi: rozszczep kręgosłupa). Mój ginekolog zawsze wspomina o kwasie foliowy, że jest niezbędny juz na etapie starań o dziecko i poleca Folik.
/5 lat temu
To straszne, każda mam powinna jeszcze przed zajściem w ciążę zażywać kwas foliowy bo podobno jest od odpowiedzialny za te wady chroniąc dzieci przed nimi
/5 lat temu
moja corka ma wodoglowie od urodzenia teraz ma 8 lat i 5 operacji na koncie mam nadzieje ze ta byla juz ostatnia