POLECAMY

Wodniak jądra i powrózka nasiennego

Na czym polega istota choroby?

U noworodków i niemowląt płyn z jamy otrzewnej może przedostawać się w okolice powrózka nasiennego i między osłonki jądra. Przyczyną jest nie zarośnięcie tzw. uchyłka pochwowego otrzewnej u znacznej części chłopców w pierwszym roku życia. U dorosłych mężczyzn wodniak  pojawia się często w wyniku powikłania zapalenia jądra.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną schorzenia jest nagromadzenie się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błoną surowiczą jądra.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Duże wodniaki jąder mogą powodować widoczne powiększenie moszny. Zwykle jednak są one jedynie wyczuwalne dotykiem. Charakterystycznym symptomem jest powiększanie się wodniaków po wysiłku fizycznym lub okresie infekcji. Chorobie, tak u noworodków, jak u dorosłych mężczyzn przeważnie nie towarzyszy ból, ani problemy z oddawaniem moczu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka obejmuje badanie dotykowe. Wykonywany jest tzw. test transluminacji - podświetlenie moszny z wodniakiem powoduje przeświecanie skóry po stronie przeciwnej. W diagnostyce wodniaków wykorzystywane jest także badanie USG moszny.

Jakie są metody leczenia?

Wodniak jądra najczęściej ustępuje samoistnie wraz ze zrośnięciem się wyrostka pochwowego. Jeżeli wodniak nie ustąpi do drugiego roku życia dziecka, konieczne staje się leczenie operacyjne. Ten sam typ leczenia stosowany jest u mężczyzn dorosłych w wypadku wodniaka nabytego.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem wodniaków jąder zajmuje się urolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Zapobieganie chorobie może ograniczać się jedynie do profilaktyki zapalenia jądra, którego następstwem jest wodniak.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Dzięki za poradę. Kupię sobie pompę do cieczy chłodzącej i pozbędę się wodniaka jądra. Brawo za zestaw!!!