POLECAMY

Wnętrostwo (niezstąpienie jąder)

Na czym polega istota choroby?

Wnętrostwo to stan, w którym jądro po jednej stronie lub po obu stronach pozostaje poza moszną. W zależności od poziomu, na którym zatrzymało się jądro w procesie zstępowania do moszny, mówimy o jądrze brzusznym, kanałowym (sprowadzenie do moszny nie jest możliwe), ekotopowym (udowe, kroczowe, łonowe) i wędrującym (można je sprowadzić do moszny, ale samoistnie się cofa).

Niezstąpione jądra są bardziej podatne na uraz, skręt lub rozwinięcie się procesów nowotworowych. Mogą również prowadzić do bezpłodności. Jeśli zabieg sprowadzenia jąder do moszny zostanie przeprowadzony do 2. roku życia, ryzyko bezpłodności ulega zmniejszeniu, natomiast ryzyko rozwinięcia się nowotworu nie zmienia się (większa jest jednak szansa jego wczesnego zdiagnozowania).

Jakie są przyczyny choroby?

Zazwyczaj trudno jest ustalić przyczynę wnętrostwa. Może nią być: powrózek nasienny, na którym jest zawieszone jądro jest za krótki, przepuklina pachwinowa, wadliwa budowa kanału pachwinowego, zaburzenia hormonalne, które występują w życiu płodowym chłopca.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Wnętrostwo podejrzewa się, jeśli moszna noworodka w całości lub częściowo jest pusta. Niektóre rodzaje wnętrostwa mogą powodować zaburzenia funkcji seksualnych i bezpłodność.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu ustalenia rozpoznania przeprowadza się badanie przedmiotowe i ultrasonograficzne. Czasem przeprowadzane są również badania hormonalne i genetyczne.

Jakie są metody leczenia?

W przypadku jader wędrujących i kanałowych możliwe jest leczenie hormonalne gonadotropiną łożyskową. W przypadku jądra brzusznego, ekotopowego czy współwystąpienia przepukliny brzusznej wskazane jest leczenie chirurgiczne przed ukończeniem 2. roku życia.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się pediatra wraz z chirurgiem dziecięcym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)