POLECAMY

Wirusowe zapalenie spojówek

Jaka jest istota choroby? W większości przypadków wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest przez adenowirusy. Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową i atakują spojówkę, ale także błonę śluzową gardła i nosa. Często stan zapalny rozwija się asymetrycznie i towarzyszą mu cechy przeziębienia z ogólnymi cechami infekcji.
Jakie występują objawy? Typowo pacjenci skarżą się na zaczerwienie i pieczenie oczu i objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Pojawienie się ropnej wydzieliny w oku świadczy o wtórnym zakażeniu bakteryjnym.
Szczegóły diagnostyki Zazwyczaj dokonuje się na podstawie obrazu klinicznego. W razie wątpliwości można pobrać i zbadać wymaz z oka chorego.
Postępowanie i leczenie Nie ma skutecznej terapii przyczynowej. Ulgę przynosi przykładanie zimnych okładów i stosowanie sztucznych łez. W celu zmniejszenia objawów ogólnych stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomocy należy szukać u lekarza medycyny rodzinnej, można też stosować domowe sposoby zmniejszenia dolegliwości

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
ja przy zapaleniu spojówek używałam kropli ocutears. okazały się naprawdę dobre, polecam
/4 lata temu
kupiłam sobie ostatnio te krople o których piszecie - ocutears. nie narzekam, u mnie też świetnie pomagają. używam ich głównie na suche oko, bo taka dolegliwośc mi dokucza
/4 lata temu
ja stosowałam krople. te ocutears właśnie. są to jedne z lepszych kropli, więc pomogły
POKAŻ KOMENTARZE (5)