Wirusowe zapalenie opon mózgowych

Na czym polega istota choroby?

Do choroby dochodzi w momencie, gdy zapalenie spowodowane wirusami, obejmie tkanki opon mózgowych, a czasem również części mózgowia i rdzenia kręgowego. Na wirusowe zapalenie opon mózgowych chorują najczęściej małe dzieci i młodzież.

Jakie są przyczyny choroby?

Wirusowe zapalenie opon mózgowych spowodowane jest głównie przez adenowirusy i enterowirusy. Do choroby może dojść w wyniku zakażenia wirusami świnki, grypy, odry lub opryszczki. Zapalenie opon mózgowych powodują również wirusy ECHO i Coxsackie. Niekiedy dochodzi do odkleszczowego zapalenia opon mózgowych – objawy choroby pojawiają się w wyniku ugryzienia przez kleszcze.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zapalenie opon mózgowych zazwyczaj ma przebieg dwufazowy. Pierwsza faza charakteryzuje się wystąpieniem objawów grypopodobnych (bóle stawów i mięśni) lub zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, takimi jak nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunki.

Gdy objawy te ustąpią, choroba wkracza w fazę drugą. W fazie tej występują objawy charakterystyczne dla zapalenia opon mózgowych. Pierwszym z nich jest sztywność karku oraz sztywność stawów kolanowych. Pojawiają się też silne bóle głowy oraz, jeśli zapaleniem objęty jest także mózg, zaburzenia świadomości, pobudzenie, urojenia czy omamy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Należy dokonać nakłucia lędźwiowego, w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Następnie izoluje się wirusa i oznacza poziom przeciwciał w płynie oraz we krwi. Badanie to pozwala także odróżnić wirusowe zapalenie opon mózgowych od bakteryjnego.

Jakie są metody leczenia?

Stosuje się leczenie objawowe, za pomocą leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się lekarz neurolog, specjalista chorób zakaźnych.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby zapobiegać zapaleniom opon mózgowych stosowane są szczepienia przeciwko takim chorobom, jak świnka, grypa czy odra. Należy również chronić się przed kleszczami. Dostępne są także szczepionki, które zapobiegają chorobom przenoszonym przez kleszcze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Jakie wyniki należy wykonać aby zbadać czy istnieje zapalenie opon mózgowych