Wirusowe zapalenia mózgu

Jaka jest istota choroby? Wirusami mogącymi także powodować zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych wywoływane są przez niektóre adnenowirusy i enterowirusy. Wśród enterowirusów wymienić należy przede wszystkim wirusy ECHO, Coxsackie A i Coxsackie B. Wśród adenowirusów chorobę tę może wywoływać wiele serotypów. Najczęściej chorują małe dzieci, młodzież. Ze względu na powszechny kontakt z tymi wirusami z czasem ludzie nabierają odporności, dlatego też zachorowania praktycznie nie zdarzają się po 40 roku życia.
Jakie występują objawy? Zakażenia te mają przebieg dwufazowy, pierwsza faza charakterysuje się objawami podobnymi do grypy lub zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Objawy te ustępują a choroba po kilku dniach wkracza w drugą fazę, w której mogą wystąpić silne bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku a także, jeśli zapaleniem objęty jest także mózg, zaburzenia świadomości, pobudzenie, urojenia czy omamy. DAGNOSTYKA Diagnostyka opiera się na pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego, próbie izolacji wirusa i oznaczaniu poziomu przeciwciał w płynie i krwi.
Postępowanie i leczenie Stosuje się leczenie objawowe.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neurolog, specjalista chorób zakaźnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 lat temu
chłopiec lat 14 czekam na wyniki badań płynu mózgowo-rdzeniowego mam nowotwór 2 kategorii glejak w umirkowanym stopniu badania prowadą w kierun CMV EBV ku zakażenia wirusowego HSV czy może to prowadzić do zapalenia mózgowo-rdzeniowego?
/5 lat temu
ja mam ta chorobe od 5 lat na poczatku towarzyszyla mi padaczka z czasem ustapila na wskutek leczenia ale nadal miewam oslabniecia i chwilowy paraliz wymowy
/5 lat temu
Uuuu....mam ściągę n aprzyrodę:)
POKAŻ KOMENTARZE (3)