POLECAMY

Wągrzyca

Na czym polega istota choroby?

Wągrzyca to pasożytnicza choroba, którą wywołują larwalne postacie tasiemca uzbrojonego. Człowiek po spożyciu jaj tasiemca uzbrojonego staje się jego żywicielem pośrednim. Dla tasiemica jest on więc tylko tymczasowym nośnikiem i w związku z tym działanie pasożyta powoduje zdecydowanie więcej szkód.

Jakie są przyczyny choroby?

Po spożyciu jaj tasiemca, które mogą się znajdować np. w niemytych warzywach w jelicie żywiciela dochodzi do ich przekształcenia się w onkosfery. Struktury te wędrują z krwią i osadzają się w mięśniach, gdzie otorbione trwają w postaci wągier. Wągry mogą umiejscawiać się także w innych tkankach np. w mózgu, będąc nawet przyczyną zgonu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Dolegliwości zależą od lokalizacji. Symptomy mogą mieć różne natężenie. Wągrzyca mózgu objawia się objawami ogniskowymi ze strony układu nerwowego. Są to np. napady padaczkowe czy zaburzenia w zachowaniu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Potwierdzenie rozpoznania wągrzycy może sprawiać liczne trudności, w tym celu stosuje się badania obrazowe (tomografia komputerowa, USG) i oznaczanie poziomu przeciwciał.

Jakie są metody leczenia?

Zarówno albendazol jak i prazikwantel prowadzą do obumarcia pasożyta. Podawanie tych leków jest jednakże kontrowersyjne, z uwagi na późniejszą reakcję nadwrażliwości organizmu. Możliwe jest natomiast chirurgiczne wycięcie zmian.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Terapię prowadzi lekarz chorób zakaźnych, chirurg.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Zapobieganie zarażeniu polega na unikaniu spożywania niedogotowanego mięsa i brudnej żywności, przestrzeganiu zasad higieny. Istotne znaczenie ma również kontrola weterynaryjna oraz badania sanitarne mięsa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)