POLECAMY

Wady zastawki dwudzielnej spowodowane gorączką reumatyczną

Na czym polega istota choroby?

Gorączka reumatyczna może powodować trwałe uszkodzenie zastawki mitralnej, pojawiające się po ok. 20 latach od jej przebycia. W wyniku zwyrodnienia zastawki mitralnej pojawia się zwężenie zastawki, jej niedomykalność lub oba jednocześnie. Prawidłowa zastawka mitralna pozwala na właściwy przepływ krwi między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca i jest niezbędna dla wydajnej pracy serca. Zastawka zwężona lub niedomykająca się zaburza pracę serca jako pompy.

Jakie są przyczyny choroby?

Reakcja immunologiczna, do której dochodzi po zakażeniu paciorkowcem, powoduje powstawanie przeciwciał przeciwko białkom własnego organizmu znajdującym się w komórkach: mięśnia sercowego, zastawkach serca, błonie maziowej stawów, skórze i ośrodkowym układzie nerwowym.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba długo przebiega bez dolegliwości. Później pojawiają się pierwsze objawy wady zastawek serca: szybkie męczenie się, duszność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Do rozpoznania choroby potrzebne są dwie informacje: przebyte zakażenie bakterią paciorkowca oraz obecna nabyta wada serca. Wysokie stężenie antystreptolizyny O (ASO) świadczy o przebytym zakażeniu paciorkowcem beta-hemolizujacym. Niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej (dwudzielnej) stwierdza się w badaniu EKG i ECHO serca. Podczas osłuchiwania serca można także usłyszeć szmer.

Jakie są metody leczenia?

Choroba w stadium mało zaawansowanym nie wymaga leczenia. Przy nasilających się dolegliwościach podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zaniedbana wada serca, po wielomiesięcznym ignorowaniu objawów może wymagać zabiegu chirurgicznego. Powikłaniem choroby może być wtórne uszkodzenie innych zastawek i niewydolność serca.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Choroba często dotyka dzieci, dlatego nigdy nie należy ignorować objawów duszności lub szybkiego męczenia się. Chorobami serca u dzieci zajmuje się pediatra, natomiast leczeniem gorączki reumatycznej i jej powikłań sercowych u dorosłych zajmuje się kardiolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyką pierwotną jest właściwe leczenie anginy paciorkowcowej. Nie ignorujmy zapaleń gardła i nie czekajmy, aż choroba „sama przejdzie”. Pozwólmy lekarzowi zweryfikować, czy nasze dolegliwości to zwykłe wirusowe przeziębienie, czy już poważna choroba bakteryjna wymagająca podania antybiotyku. Osoby z przebytą gorączką reumatyczną muszą przez wiele lat przyjmować profilaktykę wtórną w postaci penicyliny.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W ostrym stadium choroby z objawami zakażenia paciorkowcem podaje się antybiotyki, jak w ostrej anginie paciorkowcowej. Wadę zastawki mitralnej leczy się podawaniem leków przeciwzapalnych: kwasu acetylosalicylowego, a w cięższych przypadkach – glikokortykosteroidów. Terapia trwa długo, od 2 do 8 tygodni.

Gdzie szukać wsparcia?

Jeżeli wystąpi nagła duszność, bardzo silne osłabienie aż do zasłabnięcia – wezwij karetkę pogotowia lub udaj się od razu do szpitala.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)