Uszkodzenia łąkotek

Jaka jest istota choroby? W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki :przyśrodkowa i boczna. Łąkotki odgrywają ogromna role w przenoszeniu obciążeń z kości udowej na piszczelowa, w amortyzacji i stabilizacji kolana. Uraz częściej dotyczy łąkotki przyśrodkowej.
Jakie występują objawy? Typowe objawy uszkodzenia łąkotek to ból w stawie kolanowym zwłaszcza przy ruchach zgięcia , wyprostu lub rotacji, blokowanie się stawu w różnej pozycji kolana na skutek unieruchomienia przez oderwany fragment łąkotki, uczucie przeskakiwania w kolanie, wysięk w stawie a przy zaniechaniu leczenia także osłabienie a nawet zanik mięśnia czworogłowego uda.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega na dokładnym badaniu klinicznym przez lekarza specjalistę. Z pomocą przychodzą także badania obrazowe jak zdjęcie radiologiczne a szczególnie ultrasonografia czy rezonans magnetyczny. Z największą pewnością można stwierdzić uraz łąkotki po badaniu artroskopowym.
Postępowanie i leczenie Leczenie zachowawcze stosuje się tylko w przypadku podtorebkowego uszkodzenia łąkotki i polega ono na długotrwałym unieruchomieniu kończyny. Najczęściej stosowane leczenie chirurgiczne wykonywane jest artroskopowo i polega na usunięciu łąkotki jej zszyciu lub zastąpieniu protezą. Po leczeniu operacyjnym należy jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia usprawniające.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem uszkodzeń łąkotek zajmuje się specjalista ortopedii i traumatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
witam dostałem wynik MR i pisze uszkodzenie rogu tylniej łękotki przyśrodkowej 3stopnia co to oznacz prosze o impretacje
/6 lat temu
boli mnie kolano
/7 lat temu
Bardzo sie boje operacji kolana tyle sie spotyka ludzi ze po operacji jest jeszcze gorzej co robic jak dlugo mozna wytrzymac ten bol,nie wiem co robic napiszcie podzielcie sie dobrymi wiadomosciami ze jest dobrze po operacji.