POLECAMY

Uropatia zaporowa i odpływowa

Jaka jest istota choroby? Wady dróg moczowych, jak również kamica nerkowa mogą być przyczyną utrudnienia w odpływie moczu z dróg moczowych. Zastój moczu powodować może wodonercze, poszerzenie moczowodów, cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów (odpływy pęcherzowo-moczowodowe).
Jakie występują objawy? Nieleczone utrudnienia w odpływie moczu mogą powodować nawracające zakażenia układu moczowego. Zastój moczu i powtarzające się infekcje prowadzić mogą także do rozwoju objawów przewlekłej niewydolności nerek. Objawy zakażenia jak i niewydolności nerek będą takie same, jak w przypadkach, gdy problemy wywołane są innymi przyczynami. Jeśli powodem utrudnionego odpływu moczu będzie kamica nerkowa – pojawić się może kolka nerkowa.
Szczegóły diagnostyki Oprócz wywiadów lekarskich i badania fizykalnego diagnostyka obejmuje przede wszystkim badania pozwalające na zobrazowanie układu moczowego – USG, badania radiologiczne.
Postępowanie i leczenie Leczenie zależy od przyczyny utrudnionego odpływu moczu w drogach moczowych. Konieczne jest także leczenie objawowe.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem wad anatomicznych układu moczowego, a także kamicy nerkowej zajmuje się urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)