Uchyłek pęcherza moczowego

Jaka jest istota choroby? U osób dorosłych większość uchyłków pęcherza moczowego to uchyłki nabyte, które powstają na skutek istnienia przeszkody podpęcherzowej (zwężenia cewki moczowej, przerostu gruczołu krokowego, i in.). Istnienie takiej przeszkody wiąże się ze wzrostem ciśnienia śródpęcherzowego, które działając na ściany pęcherza prowadzić może do powstawania uchyłków.
Jakie występują objawy? Małe uchyłki, które opróżniają się podczas oddawania moczu nie stanowią zwykle problemu i nie powodują objawów. W dużych uchyłkach, zwłaszcza jeśli połączone są one z pęcherzem wąską „szyją” mocz może zalegać, co sprzyja rozwojowi zakażeń (ich objawy będą typowe dla zakażenia pęcherza moczowego).
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie ultrasonograficzne, cystoskopię, cystografię wstępującą.
Postępowanie i leczenie Małe, bezobjawowe uchyłki mogą nie wymagać leczenia. Uchyłki duże, objawowe, uciskające na moczowód (powodujące tym samym zastój moczu w nerce, mogący doprowadzać do upośledzenia jej czynności) muszą być usuwane – metodami chirurgii klasycznej bądź też laparoskopowo.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem uchyłków pęcherza moczowego zajmuje się urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)