POLECAMY

Uchyłek cewki moczowej

Jaka jest istota choroby? Uchyłek cewki moczowej jest to poszerzenie i uwypuklenie powstałe w obrębie cewki. Bezobjawowe uchyłki występują u kilku procent kobiet w populacji. Za czynnik predysponujący do ich powstawania uważa się nawracające infekcje układu moczowego.
Jakie występują objawy? Uchyłki cewki moczowej usposabiają do częstych zakażeń układu moczowego. U osób, u których występują uchyłki mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu – uczucie częstego i gwałtownego parcia na mocz, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz. W ujściu cewki moczowej pojawiać się może ropna wydzielina. Kolejnym problemem jest bolesność podczas stosunków seksualnych.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje wywiady lekarskie, badanie ginekologiczne u kobiet (urologiczne u mężczyzn), badania obrazowe (USG), badania radiologiczne, badania laboratoryjne i inne – według wskazań.
Postępowanie i leczenie Małe, bezobjawowe uchyłki wymagać mogą jedynie obserwacji, duże zaś – leczenia chirurgicznego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem uchyłków cewki moczowej u kobiet zajmuje się ginekolog, u mężczyzn zaś – urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
nieprawda. ginekolodzy rzadko kiedy chcą leczyć uchyłki, odsyłają do urologa.