POLECAMY

Twardzina układowa

Jaka jest istota choroby? Twardzina układowa to choroba tkanki łącznej, która polega na włóknieniu skóry i narządów wewnętrznych, co powoduje zaburzenia ich funkcji prowadząc do niewydolności.
Jakie występują objawy? Symptomatologia twardziny układowej jest niezwykle zróżnicowana. Do najbardziej typowych objawów ogólnych twardziny należy zmęczenie, świąd skóry, objaw Raynauda czyli napadowe zasinienie palców są wywołane skurczem tętnic w reakcji na zimno, emocje lub bez uchwytnej przyczyny. Inne objawy to maskowaty wygląd twarzy z charakterystycznymi zmarszczkami ułożonymi promieniście wokół ust, a także wiele innych zmian z zakresu skóry, stawów, przewodu pokarmowego, moczowego, oddechowego i układu krążenia. Twardzina może prowadzić do niewydolności nerek oraz śródmiąższowego włóknienia płuc.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce twardziny wykonuje się badania laboratoryjne w tym przede wszystkim poszukiwanie przeciwciał ANA, badania obrazowe w tym RTG rąk, badania endoskopowe przełyku i żołądka, EKG, oraz badania czynnościowe płuc.
Postępowanie i leczenie Niestety nie ma leczenia przyczynowego twardziny układowej. Stosowane jest tak zwane leczenie narządowo swoiste polegające na wczesnym leczeniu zmian wywołanych przez chorobę w danym narządzie.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczenie twardziny zajmują się specjaliści reumatologii oraz dermatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)