POLECAMY

Tularemia

Jaka jest istota choroby? Tularemia jest to choroba zakaźna wywoływana przez pałeczkę Francisella Tularensis. Przenoszona jest głównie przez zwierzęta(w Polsce głownie zające), aczkolwiek możliwe są zakażenie po spożyciu zanieczyszczonej wody. Chory człowiek nie zakaża drugiego człowieka.
Jakie występują objawy? Wyróżniamy następujące postacie choroby: wrzodziejąco-węzłową, węzłową , oczno-węzłową, anginową, płucną i trzewną. Najczęstsza jest postać skórno węzłowa. Choroba wylega się od 3 do 5 dni. Na początku w miejscu zakażenia powstaje zmiana na skórze, potem owrzodzenie. Do tego dość nagle dołącza się gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni. Okoliczne węzły chłonne są powiększone, bolesne, czasem ulegają zropieniu a ich treść ulega ewakuacji przez skórę.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie postaci innych jak skórno-węzłowa jest dosyć trudne. Wykonuje się posiewy ze zmienionych miejsc i węzłów chłonnych a także testy serologiczne z krwi.
Postępowanie i leczenie Stosuje się streptomycynę, czasem inne antybiotyki. Zropiałe węzły chłonne leczy się chirurgicznie
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista chorób zakaźnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
nierozumiem