POLECAMY

Trądzik pospolity

Na czym polega istota choroby?

Trądzik jest chorobą skóry, która zwykle towarzyszy okresowi dojrzewania. Zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych w skórze, czego efektem jest łojotok. Zdarza się, że ujścia przewodów łojowych ulegają zaczopowaniu. Wówczas w sprzyjających warunkach rozwijają się bakterie lub grzyby, wywołujące stan zapalny w postaci zmian skórnych.

Jakie są przyczyny choroby?

Zazwyczaj przyczyną choroby są zmiany lub zaburzenia hormonalne. Czasami trądzik może być efektem nieprawidłowych zabiegów higienicznych, przyjmowania niektórych leków oraz kontaktu z substancjami drażniącymi. Zdarza się też, że jest reakcją na niektóre kosmetyki.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Trądzik ma charakter przewlekły. Objawia się wykwitami grudkowymi i krostkowymi oraz zaskórnikami. Grudki i krostki występują tuż przy powierzchni skóry, natomiast guzki znajdują się głębiej. Rozwój stanu zapalnego może doprowadzić nawet do powstania torbieli. Zmiany zapalne zawierają ropną treść. Po zagojeniu pozostawiają blizny.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W postawieniu diagnozy może pomóc badanie fizykalne. W szczególnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie posiewu bakteriologicznego i wykonanie antybiogramu lub skierować pacjenta na badania hormonalne.

Jakie są metody leczenia?

Trądzik pospolity zazwyczaj ustępuje samoistnie pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Schorzenie o dużym nasileniu leczy się przy użyciu następujących metod:

  • preparatów przeciwbakteryjnych o działaniu miejscowym;
  • antybiotyków;
  • terapii hormonalnej;
  • retinoidów;
  • fototerapii;
  • zabiegów medycznych;
  • kosmetyków leczniczych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. Jeżeli trądzikowi towarzyszą zaburzenia hormonalne, wskazana jest wizyta u endokrynologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)