POLECAMY

Torbiele nabyte nerek

Jaka jest istota choroby? Torbiele proste są zwykle pojedynczymi zmianami występującymi u osób bez przewlekłej choroby nerek. Nabyta torbielowatość nerek to stan, w którym u osoby z przewlekłą chorobą nerek występują min. 4 torbiele w każdej nerce.
Jakie występują objawy? Większość torbieli prostych ani też torbieli występujących w nabytej torbielowatości nerek nie powoduje żadnych objawów. Torbiele o dużej średnicy mogą czasem odpowiadać za bóle okolicy lędźwiowej czy uczucie ucisku w brzuchu. Nabyta torbielowatość nerek wiąże się z upośledzeniem czynności nerek i wynikającymi z tego objawami.
Szczegóły diagnostyki Podstawą rozpoznania nabytych torbieli nerek jest badanie USG. Czasem konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej.
Postępowanie i leczenie Większość nabytych torbieli nerek nie wymaga leczenia, a jedynie obserwacji. Torbiele objawowe leczy się poprzez ich opróżnianie i sklerotyzację (doprowadzenie do zwłóknienia) bądź operacyjnie. Powikłaniami obecności torbieli może być zakażenie jej zawartości oraz krwiomocz.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Problemem torbieli nerek zajmuje się nefrolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
WYKRYTO MI TORBIELW MIEDNICY UROLOG MI ZROBIL USG BRZUCHAUROLOG PRZYCZEPIL SIE DO WORECZKA ZEBY GO USUNOC A JA NIE CHCE USUNOC;KAZAL PRZYJECHAC W MAJU
/6 lat temu
to zależy czy trafisz w ręce dobrego nefrologa u mnie wykryto przez przypadek przy usg, ze względu an to, że był duży (stąd bóle w lędźwiach) skierowali mnie do nefrologa, ale na nfz pewnie czekałbym do tej pory, poszedłem prywatnie do dr Baczyńskiego (przychodnia prosen na woli) zalecił usunięcie laparoskopowo, wiadomo, że może się odnowić,ale póki co jest dobrze!
/7 lat temu
bylem dzisiaj u lekarza zrobil mi usg na wontrobe wontroba wyszlo rze ok. ale zauwarzyl torbiel na lewej nerce kazal mi zrobici tomografii ale dopiero 27 tego miesionca aja jestem tak zdolowany rze szok czy to jest grozine.