POLECAMY

Torbiel podkolanowa Bakera

Jaka jest istota choroby? Cysta podkolanowa popularnie zwana torbielą Bakera to nagromadzenie płynu w dole podkolanowym. Dochodzi do tego na skutek obrzęku kaletki maziowej mięśnia półścięgnistego. Inna możliwa etiologia do wydostawanie się płynu ze stawu kolanowego w przebiegu uszkodzenia torebki stawowej.
Jakie występują objawy? Cytsa Bakera może wywoływać ból kolana i okolicy podkolanowej, wyczuwalny guz, zaczerwienienie i obrzęk. Może doprowadzać do drętwienia łydki oraz utrudniać zginanie w stawie kolanowym.
Szczegóły diagnostyki Torbiel jest wyczuwalna w padaniu palpacyjnym. Dla potwierdzenia wykonywane jest badanie ultrasonograficzne.
Postępowanie i leczenie Dopóki torbiel nie powodują żadnych dolegliwości leczenie nie jest konieczne. Zastosowanie w terapii znajduje aspiracja płynu z torbieli, niekiedy z podawaniem glikokortykosteroidów do torbieli w celu zmniejszenia stanu zapalnego. W przypadku dużych dolegliwości korzystne jest leczenie operacyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści ortopedii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Boli mnie prawe kolano szczególnie podczas schodzenia po schodach. Zrobiłam USG kolana i wynik jest następujący. Ilość płynu w stawie zwiększona. Błona maziowa nieznacznie przerośnięta. Szczelina stawu udowo-piszczelowego zwężona od przyśrodka, zaostrzenie krawędzi kostnych. Chrząstka na powierzchni obciążanej kości udowej ścieńczała. Chrząstka w bruździe międzykłykciowej nierówna z cechami chondromalacji. Łąkotka przyśr. ze zmianami degeneracyjnymi w rogu tylnym i trzonie. Dół podkolanowy z torbielą Bakera o wym. 16x10 mm. po stronie przyśrodkowej. Czy ktoś może wie co ten wynik mówi ? Bardz proszę o wypowiedzeniu się w tym temacie. Byłam u ortopedy i przypisał mi leki przeciwbólowe ale mi nie pomagają .
/6 lat temu
co sądzicie o obliteracji cysty beckera , czy ktoś to miał robione i z jakim efektem .
/7 lat temu
Czy konieczne jest usunięcia tego torbiela z nieczuleniem w kręgosup bo bardzo sie boje i wolalam bym znieczuleniem ogulnym czy jest to mozliwe