Torbiel ciałka żółtego

Jaka jest istota choroby? Torbiele ciałka żółtego rozwijają się u kobiet w wieku rozrodczym na skutek zaburzeń wydzielania gonadotropin, które prowadzą do braku owulacji. W jajniku rozwija się pęcherzyk, którego komórki dzielą się, ulegają przerostowi, a następnie luteinizacji – powstaje torbiel ciałka żółtego.
Jakie występują objawy? Średnica torbieli nie przekracza zwykle 4 cm. Zmiana taka może, ale nie musi być wyczuwalna przez powłoki ciała. Torbiele ciałka żółtego najczęściej nie powodują żadnych dolegliwości. Zdarza się, że pękają – dochodzi wówczas do krwawienia i związanych z nim bólów brzucha.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadów lekarskich, wyników badania fizykalnego i badań obrazowych (USG), ewentualnie – badania histopatologicznego.
Postępowanie i leczenie Torbiele ciałka żółtego zwykle ustępują samoistnie lub pod wpływem przyjmowania doustnych leków antykoncepcyjnych. Długotrwale utrzymujące się torbiele, niereagujące na stosowane leczenie wymagają postępowania chirurgicznego i diagnostyki w kierunku nowotworu złośliwego. Chirurgicznie leczy się również pęknięte torbiele.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem torbieli ciałka żółtego zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)