POLECAMY

Toczeń układowy

Jaka jest istota choroby? Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna czyli wywołana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, powodującą przewlekłą reakcję zapalną w organizmie.
Jakie występują objawy? Typowe objawy tocznia to rumień na twarzy w kształcie motyla bądź rumień krążkowy, nadwrażliwość na światło słoneczne, owrzodzenia w jamie ustnej, zapalenie stawów, zapalenie opłucnej lub osierdzia, zmiany w nerkach, napady drgawek lub zaburzenia psychiczna wywołane zmianami metabolicznymi. Toczeń wywołuje także zmiany pod postacią niedokrwistości hemolitycznej, niekiedy z leukopenią i małopłytkowością. Dość typową cechą tocznia jest występowanie we krwi przeciwciał przeciwjądrowych.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie tocznia stawia się na podstawie typowych objawów oraz zmian w badaniach laboratoryjnych, niekiedy także obrazowych czy nawet histopatologicznych (biopsja nerki).
Postępowanie i leczenie W leczeniu tocznia największe zastosowanie znajdują niesterydowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy oraz inne leki np. metotreksat.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści reumatolodzy. Niekiedy konieczna jest współpraca z nefrologami, dermatologami oraz lekarzami innych specjalności.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)