Tężec noworodków

Na czym polega istota choroby?

Tężec to ostra choroba zakaźna, której leczenie odbywa się w szpitalu. Tężec wywołuje rozwijająca się w warunkach beztlenowych bakteria – Clostridium tetani. Charakterystycznym objawem choroby są bardzo bolesne skurcze mięśni.

Jakie są przyczyny choroby?

Tężec u noworodków jest rezultatem nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny podczas porodu, na przykład: przecinanie pępowiny niesterylnymi narzędziami, przyjmowanie porodu brudnymi rękami.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Tężec u noworodków objawia się gwałtownie, zabijając w ciągu 3 do 28 dni po porodzie. Pierwsze symptomy choroby ujawniają się w drugim lub trzecim dniu od zakażenia malucha, kiedy to szczęka i mięśnie twarzy zaczynają się naprężać i zaciskać. Z czasem mięśnie noworodka sztywnieją i twardnieją powodując szczękościsk. Od tej chwili nie jest już możliwe karmienie dziecka piersią. Kolejnymi symptomami jest sztywnienie i wyginanie ciała maleństwa w łuk. Może nawet dojść do konwulsji, które są wynikiem działania bodźców zewnętrznych: światła, dźwięku lub nawet dotyku. W końcu maluch nie może dłużej oddychać i umiera.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Tężec diagnozuje się w laboratorium, gdzie hoduje się bakterię z rany chorego.

Jakie są metody leczenia?

Tężec wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Choremu dziecku podaje się surowicę przeciwtężcową domięśniowo. Oprócz surowicy stosuje się także penicylinę oraz leczenie objawowe, które ma na celu opanowanie objawów kurczowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczenie odbywa się w szpitalu, na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Dzięki zachowaniu higieny podczas porodu, matki i ich dzieci mogą być w 100% chronione przed tężcem. Jednak nic nie zastąpi szczepionki przeciw tężcowi. Chroni ona nie tylko kobiety w ciąży, ale również ich maluchy przez pierwsze dwa miesiące życia. Aby noworodek był dalej chroniony przed tężcem, w czwartym, szóstym i dziesiątym tygodniu, musi otrzymać kombinację szczepionek przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
Hahaha higiena chroni matke i dziecko w 100% ALE nic nie zastapi szczepienia. Hahaha leze i kwicze. Brawo dla autora. Juz dawno sie tak nie usmialam :-DDD