Tasiemczyca, tenioza

Na czym polega istota choroby?

Tasiemczyca jest odzwierzęcą pasożytniczą chorobą przewodu pokarmowego. Chociaż obowiązkowe badanie weterynaryjne mięsa doprowadziło do znacznego zmniejszenia ryzyka zachorowania, ryzyko zarażenia cystami tasiemca nie zostało całkowicie zażegnane. Dotyczy to zwłaszcza terenów wiejskich.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęściej dochodzi do zarażenia pasożytami Taenia saginata i T.solium. Człowiek zakaża się po spożyciu cyst pasożyta zawartych w mięsie, odpowiednio wołowiny lub wieprzowiny i staje się dla niego żywicielem ostatecznym. Gdy dochodzi do spożycia jaj tasiemca mówimy o wągrzycy (cysticerkozie).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zazwyczaj przebieg jest skąpoobjawowy i związany z bytowaniem tasiemca w świetle jelita czczego. Choroba może objawiać się nudnościami, biegunką, bólem brzucha, zaparciami lub utratą wagi. Dorosły tasiemiec wydala widoczne gołym okiem człony wypełnione jajami.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnoza odbywa się na podstawie znalezienia w kale jaj lub członów tasiemca. Gdy dojdzie do zakażenia tasiemcem uzbrojonym dodatkowo wykonuje się tomografię komputerową mózgu i rezonans magnetyczny na obecność wągrów. Czasami przeprowadza się badania płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badania histopatologiczne i serologiczne.

Jakie są metody leczenia?

Największą skuteczność wykazuje prazikwantel i niklozamid. Niestety, są problemy z dostępnością obu preparatów w Polsce. Zastępczo można stosować albendazol, ale należy liczyć się z możliwością nawrotów.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Terapię prowadzi lekarz chorób zakaźnych, lekarz medycyny rodzinnej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W celu niedopuszczenia do zarażenia tasiemcem należy unikać spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa oraz przestrzegać zasad higieny osobistej. Istotne znaczenie ma również kontrola weterynaryjna zwierząt i badanie sanitarne mięsa. Osoby, które są nosicielami tasiemca nie mogą pracować w branży spożywczej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 9.2018. Cena za tabletkę 3zł, włącza koszt lotniczej wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Oczywiście, mogę też wysłać opakowanie 100 tabletek, za 250zł. Będzie też znacznie dłuższa data przydatności. Lek jest ciężko dostępny na NFZ, trzeba czekać do 10 tygodni na sprowadzenie. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com