POLECAMY

Tasiemczyca

taeniasis

Pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego. Choroba spowodowana jest obecnością w jelicie cienkim tasiemca Taenia saginata (tasiemiec nieuzbrojony), Taenia solium (tasiemiec uzbrojony) lub Diphyllobothrium latum (bruzdogłowiec szeroki). Przyczyną choroby najczęściej jest tasiemiec nieuzbrojony, który osiąga długość do 10 m. Do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym dochodzi w wyniku spożycia surowego mięsa wołowego, które zawierającego larwy. Człowiek jest żywicielem ostatecznym. Jaja są wydalone ze stolcem, a po ich połknięciu przez bydło, świnie (żywiciele pośredni) powstają w ich mięśniach wągry, którymi zaraża się człowiek. Wągry w jelicie człowieka przekształcają się w postacie dojrzałe. Tasiemczyca ostrzej przebiega u dzieci. Konsekwencją zakażenia tasiemcem uzbrojonym może być wągrzyca. Bruzdogłowiec szeroki wchłania witaminę B12, a jej znaczny niedobór może objawić się niedokrwistością złośliwą.

Objawy - Tasiemczyca

 • początek choroby bywa bezobjawowy,
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • biegunka,
 • ogólne osłabienie,
 • spadek masy ciała,
 • brak apetytu,
 • nieregularne wypróżnienia,
 • bóle o charakterze kolki,
 • zawroty głowy,
 • niedokrwistość

Leczenie - Tasiemczyca

Rozpoznanie choroby dokonuje się na podstawie badania kału na obecność tasiemca. Badanie mikroskopowe stolca należy powtórzyć kilka razy gdy istnieje podejrzenie tasiemczycy. By rozpoznać, który gatunek tasiemca jest odpowiedzialny za występujące objawy konieczne jest badanie mikroskopowe członów macicznych wydalonego tasiemca. Badanie kału powinno być również wykonane u osób, które mieszkają wspólnie z osobą, u której podejrzewa się tasiemczycę.

Leczenie tasiemczycy polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Najczęściej stosowany jest prazykwantel lub niklozamid. Po około 12 tygodniach od zakończenia kuracji należy wykonać ponowne badanie kału. Celem badania jest ocena skuteczności terapii. W przypadku gdy tasiemiec jest zlokalizowany w innym miejscu niż jelito, konieczne bywa leczenie chirurgiczne.

Profilaktyka - Tasiemczyca

Przestrzeganie higieny rąk.

Niejedzenie surowego mięsa.

Unikanie mięsa oraz ryb nieznanego pochodzenia.

Spożywanie czosnku oraz świeże pestki z dyni.

Dodatkowe informacje - Tasiemczyca

W Polsce rejestruje się około 150 przypadków tasiemczycy w ciągu roku. W ostatnim czasie popularna staje się tzw. dieta tasiemcowa. Osoba łyka tabletki z główką tasiemca (najczęściej kupione za pośrednictwem Internetu). Nigdy nie bądź dobrowolnym inkubatorem tego pasożyta. Taka kuracja może doprowadzić cię nawet do śmierci!

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 miesięcy temu
Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 9.2018. Cena za tabletkę 3zł, włącza koszt lotniczej wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Oczywiście, mogę też wysłać opakowanie 100 tabletek, za 250zł. Będzie też znacznie dłuższa data przydatności. Lek jest ciężko dostępny na NFZ, trzeba czekać do 10 tygodni na sprowadzenie. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com