POLECAMY

Świnkowe zapalenie jądra

Jaka jest istota choroby? Najczęściej zapalenie jądra w przebiegu świnki występuje jednostronnie. W wyniku ostrego procesu zapalnego toczącego się w miąższu gruczołu dochodzi do zwyrodnienia i zaniku tzw. nabłonka rozrodczego kanalików nasiennych. W ponad połowie przypadków prowadzi to do utraty funkcji produkcji plemników przez zajęte jądro.
Jakie występują objawy? Zapalenie jądra będące powikłaniem świnki pojawia się najczęściej 3-6 dni po wystąpieniu obrzęku ślinianek przyusznych (choć wystąpić może także wcześniej). Objawia się silnym bólem, obrzękiem jądra, wysoką gorączką. Po ustąpieni procesu zapalnego dochodzi do włóknienia jądra, przez co w efekcie jest ono zwykle mniejsze niż drugi gruczoł.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawiane jest na podstawie objawów klinicznych – wystąpienia cech zapalenia jądra u osoby chorej na świnkę.
Postępowanie i leczenie W leczeniu stosowane są glikokortykosteroidy. Rokowanie co do płodności zależy w znacznym stopniu od tego, czy procesem zapalnym objęte było jedno, czy obydwa jądra.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem świnkowego zapalenia jądra zajmuje się specjalista chorób zakaźnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)