POLECAMY

Świerzb

Scabies

Świerzb to choroba skóry wywołana przez świerzbowce żeńskie. Są to półmilimetrowe pasożyty, które poza ludzkim organizmem mogą przetrwać najwyżej 3 dni. Pasożyty wczepiają się w skórę i drążą w niej korytarzyki, gdzie składają około 25-30 jajeczek. Roztocza przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (stosunki seksualne a także dotyk).

Objawy - Świerzb

  • wąskie około centymetrowej długości kanaliki w skórze,
  • silny świąd skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • pęcherzyki,
  • świąd wzmaga się nocą,
  • przeczosy (nadżerki naskórka z powodu drapania) w okolicach zmian.

Leczenie - Świerzb

Leczeniu powinna poddać się cała rodzina. W przeciwnym razie bardzo szybko choroba powróci. Po pierwsze należy starannie umyć całe ciało. Po umyciu całe ciało należy dokładnie natrzeć permetryną. Należy ją zmyć po 24 godzinach. W leczeniu pomocny bywa ziołowy środek leczniczy Rumem crispus (szczaw kędzierzawy). Ubrania i pościel należy wyprać w gorącej wodzie na co najmniej dwa dni przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Bieliznę, pościel i ręczniki stosowane podczas choroby należy wyprać, wyprasować i nie stosować przez okres dwóch tygodni.

Profilaktyka - Świerzb

Staranna, systematyczna higiena całego ciała znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Jeśli jeden z członków zachorował, inni profilaktycznie powinni podjąć leczenie.

Dodatkowe informacje - Świerzb

Aby potwierdzić obecność norek świerzbowcowych, podejrzane miejsca zabarwia się nalewką jodową. Wśród powikłań świerzbu są zakażenia paciorkowcem lub gronkowcem. W kanalikach świerzbów bardzo chętnie zagnieżdżają się grzyby.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)