POLECAMY

Świąd

Na czym polega istota choroby?

Świąd są to miejscowe zmiany skórne wywołane między innymi przez infekcje bakteryjne i grzybiczne, wysuszenie skóry, drażniące materiały albo ukąszenia owadów. W zależności od lokalizacji występują różne jego przyczyny np. na głowie - łupież, wszawica, na stopach - grzybica, na dłoniach - świerzb, odbyt - drożdżyca, owsica.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny choroby to najczęściej suchość skóry, ukąszenia owadów, uczulenia, choroby zakaźne, ale świąd wywołać mogą również stres czy suche i zimne powietrze.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to przede wszystkim wszelkie zmiany skórne oraz swędzenie i pieczenie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz musi zrobić szczegółowy wywiad, zapytać o wszystko z czym chory miał styczność. Jeśli nie wykryje niczego niepokojącego, najczęściej zleca badania krwi i moczu.

Jakie są metody leczenia?

W zależności od rodzaju i przyczyny dolegliwości lekarz może zlecić różne sposoby leczenia. Może być to krem stosowany zewnętrznie, środki przyjmowane doustnie albo metody innowacyjne, jak kremy lub płyny ziołowe, naprzemienne zimne i gorące natryski czy techniki relaksacyjne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Na początku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który w zależności od przyczyny choroby skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty np. dermatologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)