POLECAMY

Stulejka i załupek

Na czym polega istota choroby?

Żołądź chroniony jest przez cienką warstwę skóry zwaną napletkiem.

Stulejka jest to zaburzenie, w którym napletek ulega zwężeniu i nie można go zsunąć. W załupku dochodzi do powstania trudności z odprowadzenia zsuniętego napletka.

Zwężeni napletka utrudnia prawidłową higienę, co może skutkować częstymi zakażeniami. W konsekwencji może dochodzić do uropatii zaporowej.

Jakie są przyczyny choroby?

Stulejka u niemowląt i małych dzieci jest fizjologiczna – z wiekiem, bez stosowania żadnych zabiegów, napletek staje się całkowicie odprowadzalny u większości chłopców. Postaci nabyte stulejki są związane zwykle z przebytymi zapaleniami.

Załupek powstawać może na skutek gwałtownego odprowadzenia napletka (zwłaszcza zwężonego) lub na skutek urazu żołędzi, która ulega obrzękowi.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Stulejkę stwierdza się, gdy podczas odprowadzania napletka nie widać ujścia cewki moczowej lub gdy podczas oddawania moczu dochodzi do wybrzuszenia napletka. Stulejce towarzyszy ból podczas stosunku .Obecności stulejki towarzyszyć mogą nawracające zakażenia żołędzi.

W załupku nie ma możliwości odprowadzenia napletka.Pacjent odczuwa bóle prącia. Dochodzi do owrzodzeń i obrzęku żołędzi

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie badania fizykalnego.

Jakie są metody leczenia?

U małych dzieci stulejka nie powinna być leczona – jeśli nie ustąpi ona do 5.-6. r.ż. (zwłaszcza jeśli dochodzi do stanów zapalnych żołędzi), należy podjąć próbę zastosowania przepisanych przez lekarza maści sterydowych. Jeśli to nie pomoże, wykonywane są zabiegi plastyki napletka, czyli jego poszerzenie (zabiegi takie wykonywany jest także u osób dorosłych, z nabytymi postaciami stulejki). Leczenie załupka jest wyłącznie operacyjne. W wyjątkowych przypadkach załupek może doprowadzić do niedokrwienia i martwicy żołędzi.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem stulejki i załupka zajmuje się specjalista urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Załupek zdjęcia bolimnie.com/choroba/zalupek