POLECAMY

Stulejka

Phimosis

Napletek zwykle całkowicie pokrywa wrażliwą żołądź w celu jej ochrony przed urazami. Gdy penis sztywnieje i prostuje się, wówczas napletek cofa się i odsłania żołądź. Żołądź jest szczególnie wrażliwą częścią członka. W przypadku stulejki napletek jest zbyt wąski i nie zsuwa się z żołędzi, powodując silne bóle podczas erekcji. Niekiedy zawężony napletek pozostawia tak mały otwór, że oddawanie moczu jest utrudnione. U noworodków występuje fizjologiczna stulejka, która powinna zaniknąć w ciągu pierwszych lat życia. Stulejka najczęściej powstaje na skutek stanów zapalnych i urazów napletka, które powodują powstawanie zbliznowaceń pierścienia napletka.

Objawy - Stulejka

  • napletka nie można zsunąć z żołędzi,
  • stan zapalny na styku napletka i żołędzi,
  • bolesne sztywnienie członka

Leczenie - Stulejka

Leczenie jest operacyjne. Rodzaj metody leczenia zależy od stopnia zwężenia napletka. Jeśli zwężenie jest niewielkie – wystarcza małe nacięcie napletka. Jeśli to nie przynosi efektu wykonuje się zabieg tzw. circumcisio, który polega na okrężnym wycięciu obwodowej części napletka. Są dwie możliwości- wycina się tylko wierzchołek napletka lub cały. 

Profilaktyka - Stulejka

Najlepsza metoda zapobiegania stulejce jest przestrzeganie zasad higieny. Zwłaszcza chłopcy w okresie dojrzewania i młodzi mężczyźni muszą dowiedzieć się o tym, że napletek należy zsuwać w czasie mycia, by uniknąć nagromadzenia się mastki, gdyż jest ona pożywką dla bakterii. Jeśli u dziecka występują problemy z oddawaniem moczu lub jest stan zapalny - należy udać się do lekarza. Również gdy u dziecka powyżej pięciu lat nie da się zsunąć napletka - należy zaprowadzić je do lekarza.

Dodatkowe informacje - Stulejka

Wyznawcy wielu religii wykonują zabieg obrzezania chłopców (odpowiada zabiegowi operacji stulejki) na krótko po urodzeniu. W Stanach Zjednoczonych zabieg ten wykonuje się ze względów higienicznych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)