Stopa szpotawa (Stopa przywiedziona)

Pes equinovarus

Stopa szpotawa jest drugą po zwichnięciu stawu biodrowego, najczęściej spotykaną wadą wrodzoną. Wada ta polega na nieprawidłowym ułożeniu stawów skokowych, zniekształceniu kości i mięśni stopy. Podeszwa stopy jest odwrócona do wewnątrz. Dziecko nie może stanąć na podeszwie gdyż jest ona unieruchomiona. Niektórzy uważają, że jest to choroba o podłożu genetycznym. Częściej za przyczynę podaje się zaburzenia równowagi mięśniowej spowodowane myelodysplazją, czyli nieprawidłowością rozwojową rdzenia kręgowego lub powstaniem wrodzonych ubytków mięśniowych. Czasami zakłada się, że powodem tej wady była zbyt mała ilość miejsca dla płodu w macicy.

Objawy - Stopa szpotawa

  • podeszwy stóp zwrócone w kierunku do wewnątrz,
  • stopa jest sztywno naprężona.

Leczenie - Stopa szpotawa

Już u noworodka prowadzi się gimnastykę leczniczą i masaż, próbując zminimalizować nieprawidłowe ułożenie stóp. Wcześnie również zakłada się opatrunki gipsowe, które stopniowo korygują wadę. W ciągu pierwszych czterech miesięcy podejmuje się próby przywrócenia prawidłowego położenia podeszwy, dopiero potem zajmuje się odwracaniem deformacji samej stopy. U dzieci, które zaczynają chodzić stosuje się obuwie korekcyjne. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne przedłużenie ścięgna Achillesa.

Dodatkowe informacje - Stopa szpotawa

Nieleczona stopa szpotawa stanie się wada trwałą i będzie się stopniowo pogłębiać. Szanse na wyleczenie są tylko wówczas, gdy terapia rozpocznie się już w kilka dni po urodzeniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
poda ktoś źródło informacji