POLECAMY

Staw rzekomy

Jaka jest istota choroby? Wadliwy, utrwalony brak zrostu kostnego pomiędzy odłamami kostnymi powoduje patologiczną ruchomość między nimi. Sytuację taką nazywamy stawem rzekomym.
Jakie występują objawy? Staw taki charakteryzuje się ruchomością i zniekształceniem obrysów kończyny, ale nie sprawia on dolegliwości bólowych. Przyczyny powstania takiego stawu po złamaniu to między innymi zapalenie kości, brak dobrej stabilizacji odłamów lub uniemożliwienie styku odłamów przez fragment mięśniowy. Do powstania stawu rzekomego predysponuje cukrzyca i choroby hormonalne, metaboliczne.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega na dokładnym badaniu klinicznym pacjenta oraz diagnostyce obrazowej kości przede wszystkim na wykonaniu zdjęć radiologicznych.
Postępowanie i leczenie W leczeniu stosuje się stymulację wzrostu tkanki kostnej metodami mechanicznymi, elektrycznymi czy laserowymi. Ich skuteczność nie jest duża, dlatego często konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zaburzeń ciągłości kości zajmują się specjaliści ortopedii i traumatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)