POLECAMY

Stan padaczkowy

Na czym polega istota choroby?

Ze stanem padaczkowym mamy do czynienia, gdy napad padaczkowy trwa nieprzerwanie ponad 30 minut lub występuje seria napadów, pomiędzy którymi chory pozostaje nieprzytomny.

Jakie są przyczyny choroby?

Może wystąpić po urazie głowy, w zapaleniu mózgu, zatruciach, u osoby chorującej na padaczkę po odstawieniu leków. Bezpośredniego zagraża życiu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zazwyczaj rozpoczyna się utratą przytomności, nagłym upadkiem i drgawkami. Następuje przyspieszenie akcji serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego i temperatury ciała. Wskutek nagromadzenia się wydzieliny w oskrzelach może dojść do zachłyśnięcia lub niewydolności oddechowej, która z kolei prowadzi do niedotlenienia mózgu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawą diagnostyki jest badanie EEG. Ponadto wykonuje się szereg badań dodatkowych w celu ustalenia przyczyny choroby.

Jakie są metody leczenia?

Należy niezwłocznie wezwać Pogotowie Ratunkowe i udzielić choremu pierwszej pomocy. W leczeniu stosuje się szereg leków, np. diazepam lub mieszankę glukozy z tiaminą (dożylnie). Jeśli nie są one skuteczne, stosuje się znieczulenie ogólne. Rokowanie jest poważne – 10% osób umiera.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się neurolog i anestezjolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)