Śródczaszkowy nieurazowy krwotok u płodu i noworodka

Jaka jest istota choroby? Główne przyczyny krwotoków śródczaszkowych nie związanych z urazami okołoporodowymi to niedojrzałość OUN (wcześniactwo), malformacje naczyniowe, hipoksja, zwiększone ciśnieniu śródczaszkowe, zakażenia oraz w zaburzenia krzepnięcia. Śródczaszkowe krwotoki u płodu i noworodka można podzielić na dokomorowe (stopnia 1-4), śródmózgowe, podpajęczynówkowy do móżdżku i tylnego dołu czaszki.
Jakie występują objawy? Krwawienie u większości noworodków rozpoczyna się w pierwszej dobie. Objawy są zależne od stopnia nasilenia krwawienia, lokalizacji i wieku płodowego. Mogą wystąpić zaburzenia oddychania, zaburzenia krążenia, drgawki, zaburzenia czuwania, krzyk mózgowy, hipotonia mięśniowa lub wzmożone napięcie oraz inne zaburzenia neurologiczne.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka prowadzona jest za pomocą powtarzanych badań ultrasonograficznych przezciemiączkowych oraz badania płynu mózgowo-rdzeniowego.
Postępowanie i leczenie Brak jest leczenia przyczynowego, postępowanie polega na monitorowaniu parametrów życiowych i wyrównywaniu zaburzeń ogólnoustrojowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neurolog dziecięcy, neurochirurg dziecięcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
czy to jest groźne u noworodka ?