POLECAMY

Słoniowacizna

Elephantasis

Choroba odznacza się zaburzeniami w przepływie chłonki. U wielu chorych słabośc naczyń limfatycznych jest wrodzona.

U zdrowych ludzi naczynia limfatyczne na zasadzie systemu drenażu transportują płyny ustrojowe do serca, u chorych naczynia sa uszkodzone i niedrożne a płyny gromadzą się w miejscu, w którym powstaje obrzęk. Słoniowacizna może być następstwem róży przyrannej, opryszczki zwyczajnej na ustać oraz filiarozy (choroba tropikalna). W niektórych przypadkach za zniszczenie naczyń limfatycznych odpowiada nowotwór. Do zastoju limfy może dojśc po zabiegach operacyjnych.

Objawy - Słoniowacizna

  • zastój limfy na rękach i nogach,
  • twardniejące obrzmienia.

Leczenie - Słoniowacizna

Najpierw należy leczyć chorobę podstawową. Chory na zmiany na ramionach i nogach zakłada specjalnie przygotowane na miarę pończochy uciskowe. Zaleca się leki zmniejszające obrzęki oraz masaże limfatyczne. U niektórych prowadzi się mikrochirurgiczne transplantacje naczyń limfatycznych. Szybkie podjęcie leczenia jest konieczne, ponieważ z czasem zgrubienia stwardnieją i nie będą poddawały się leczeniu.

Profilaktyka - Słoniowacizna

Należy zawsze leczyć choroby podstawowe, które mogą doprowadzić do słoniowacizny. W przypadku pojawienia się obrzęków rąk i nóg po powrocie z krajów tropikalnych należy odbyć wizytę lekarską.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)