POLECAMY

Ślepota zmierzchowa (kurza ślepota, hemeralopia)

nyctalopia

Choroba, która polega na upośledzeniu widzenia o zmierzchu lub przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Kurza ślepota wynika z zaburzeń czynności pręcików siatkówki. Pręciki zawierają jeden rodzaj pigmentu tzn. czerwień wzrokową –rodopsynę. To właśnie ona jest odpowiedzialna za widzenie o zmroku. Przyczyną choroby jest niedobór witaminy A. Jeśli ilość witaminy nie jest wystarczająca dochodzi do zahamowania ponownego złożenia czerwieni wzrokowej. Kolejną przyczyną choroby może być również brak cynku. Niedobór cynku sprawia, że witamina A nie może uwolnić się z wątroby i wraz z krwią przedostać się do tkanek. Nazwa choroby (kurza ślepota) ma związek z tym, że kury mają upośledzone widzenie po zmroku. Choroba może wystąpić u osób z zaćmą lub jaskrą. 

Objawy - Ślepota zmierzchowa

  • upośledzone widzenie o zmroku,
  • wysychanie spojówki,
  • owrzodzona rogówka, rogowaciejąca skóra np. na ramionach,
  • wypadanie włosów,
  • biegunki,
  • pełna ślepota nocna.

Leczenie - Ślepota zmierzchowa

Rozpoznanie choroby obejmuje badanie dna oka czyli tzw. oftalmoskopię. Leczenie kurzej ślepoty polega na podawaniu odpowiedniej dawki witaminy A. Chory powinien wzbogacić swoją dietę w witaminę A- powinien pić sok marchewkowy lub jeść surową marchewkę. Pić tran oraz jeść gotowaną wątróbkę. Dietę należy uzupełnić również w cynk. Produkty bogate w cynk to: grzyby, kiełki pszenicy, nasiona dyni i słonecznika.

Profilaktyka - Ślepota zmierzchowa

Zapobiec kurzej ślepocie można jedynie poprzez stosowanie odpowiedniego, bogatego w witaminy jedzenia. Jest to ważne zwłaszcza w okresie wiosennym. Do produktów bogatych w witaminę A należą: szpinak, sałata, marchew, pomidory, masło, brzoskwinie i tran.

Kontrolne badanie okulistyczne u osób z zaćmą lub jaskrą.

Dodatkowe informacje - Ślepota zmierzchowa

Jagody to owoce, które chronią oczy przed wolnymi rodnikami, poprawiają ukrwienie i zapewniają ostre widzenie po zmroku. Jeśli ślepota zmierzchowa pojawia się w jednym oku najprawdopodobniej doszło do odwarstwienia się siatkówki oka. Kurza ślepota zwykle jest w obu oczach. Choroba u dzieci w krótkim czasie może doprowadzić do ślepoty (przy braku odpowiedniego postępowania).

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Jest taka wieś w Europie gdzie SB zrobiło swoje i oślepiło wszystkich i ma swoją swoją nazwę Ślepowrony, w której cierpią robaczki w Lublinie