Ślepota

Na czym polega istota choroby?

Schorzenie polega na całkowitej utracie wzroku. Osoby dotknięte ślepotą mają poważne problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Aby ułatwić życie osobom niewidomym i ociemniałym, prowadzi się tresurę psów-przewodników.

Jakie są przyczyny choroby?

Ślepota ma wiele przyczyn. Zaburzenia mogą mieć charakter wrodzony (wada rozwojowa) lub nabyty (choroby i urazy mechaniczne).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Podstawowym objawem choroby jest całkowite upośledzenie widzenia. Wszelkie objawy pogorszenia się wzroku (trudności w widzeniu z bliska, podwójne widzenie, ból oczu itp.) należy zgłaszać lekarzowi.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Zaburzenia widzenia są diagnozowane w gabinecie okulistycznym. Istotnych informacji dostarczają wywiad i badanie przedmiotowe. Czasami konieczne jest obejrzenie dna oka i wykonanie dodatkowych badań.

Jakie są metody leczenia?

Przyczyny ślepoty zwykle leczy się operacyjnie. W wielu wypadkach schorzenie ma charakter nieodwracalny – zaburzenie nie poddaje się leczeniu lub nie istnieją skuteczne metody leczenia pewnych form ślepoty.

Działania na rzecz osób niewidomych mają na celu zapewnienie im jak największego komfortu życia. Polegają między innymi na znoszeniu barier architektonicznych, opracowywaniu odpowiednich programów nauczania, dofinansowywaniu rehabilitacji i sesji terapeutycznych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się okulista.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)