POLECAMY

Skręt jądra

Torsio testis

U zdrowej osoby ruchomość jądra jest ograniczona. Jednak u niektórych osób zdarza się nadmierna ich ruchomość. Najczęściej jest to skłonność wrodzona. W takim przypadku jest duże ryzyko obrotu jąder i powrózka nasiennego wzdłuż ich długiej osi. Skręt jądra pojawia się nagle i samoistnie. Nie można tego przewidzieć wcześniej. Jeśli jądro ulegnie „skręceniu” prowadzi to do ucisku na zaopatrujące je naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwy. Powoduje to niedokrwienie, niedotlenienie oraz odnerwienie jąder. Patologia ta wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej, ponieważ może doprowadzić do martwicy jadra i niepłodności. 

Objawy - Skręt jądra

  • jednostronny, miejscowy ból w pachwinie,
  • ból w odpowiedniej połowie moszny,
  • nudności i wymioty,
  • zaczerwienienie
  • obrzęk.

Leczenie - Skręt jądra

Rzadko możliwe jest ręczne odkręcenie jądra bez ingerencji chirurgicznej. Najczęściej konieczna jest operacja odkręcenia jądra oraz udrożnienia zaciśniętych naczyń krwionośnych powrózka nasiennego. Z reguły zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na koniec oba jadra przyszywa się do worka mosznowego. Po to aby zapobiec kolejnym skrętom jąder. Zazwyczaj chory może wyjść do domu już dzień-dwa po operacji. 

Profilaktyka - Skręt jądra

Wykonywanie samobadania jąder przez chłopców i mężczyzn. Wnikliwa obserwacja jąder u niemowlęcia – wykonywana przez mamy.

Dodatkowe informacje - Skręt jądra

Skręt jądra nie zagraża życiu, ale zwłoka z leczeniem prowadzi do bezpłodności. Operacja powinna być wykonana w trybie nagłym - najpóźniej w ciągu sześciu godzin od pojawienia się bólu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)