Skolioza

Jaka jest istota choroby?

Skolioza to boczne, a właściwie trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. W chorobie tej dochodzi do skrzywienia zarówno w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej jak i poziomej. Tak naprawdę niewielu ludzi ma zupełnie prosty kręgosłup. Lekka skolioza jest więc czymś całkowicie naturalnym. Może o tym świadczyć fakt, że tylko 2-3% skolioz wymaga leczenia! Leczy się ciężką postać skoliozy, w której skrzywienie kręgosłupa wynosi powyżej 25 stopni i istnieje ryzyko, że skrzywiony kręgosłup będzie powodował ucisk na serce i płuca. Skrzywienie poniżej 20 stopni jest określane jako łagodne.

Jakie są przyczyny choroby?

W 85% przyczyna skoliozy nie jest znana, choć bierze się pod uwagę występowanie skoliozy w rodzinie. Skolioza może pojawić się w każdym wieku dziecka, a postęp skrzywienia często ma miejsce w okresach przyspieszonego wzrostu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zaawansowana skolioza prowadzi do skrzywienia tułowia, które nie jest tylko problemem kosmetycznym, ale także fizjologicznym i psychologicznym. Skolioza może ograniczyć wydolność fizyczną chorego, nasila zaburzenia neurologiczne, może doprowadzić do niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach do niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz posługuje się skoliometrem, by ocenić stopień skrzywienia kręgosłupa. Największe znaczenie w diagnostyce zaawansowanej skoliozy ma badanie radiologiczne. Wykorzystuje się także inne techniki obrazowania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie zależy od stopnia skrzywienia. W niewielkich skoliozach konieczna jest systematyczna obserwacja, zwłaszcza w młodym wieku. Aby zapobiegać pogłębianiu się skrzywienia, stosuje się rehabilitację. W bardziej zaawansowanych skoliozach zastosowanie znajdują gorsety ortopedyczne, dzięki którym kręgosłup znajduje się we właściwej pozycji (po pewnym czasie można go zakładać już tylko na noc). Przy skrzywieniach powyżej 40 stopni – zdarza się to w 1% przypadków – konieczne jest leczenie operacyjne. Operacja polega na wstawieniu metalowej płytki, która łączy kręgi.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem skolioz zajmują się specjaliści ortopedii.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Leczenie rozpoczęte wcześnie to duża szansa na cofnięcie się skoliozy. Pamiętaj o regularnych wizytach u ortopedy. Pomocna może być fizjoterapia. Medycyna alternatywna poleca ćwiczenia zwane techniką Alexandra.

Jak rozpoznać, że mam skoliozę?

Stań przed lustrem:

  • Czy jedno ramię znajduje się wyżej niż drugie?
  • Czy jedno biodro znajduje się wyżej niż drugie?
  • Czy wcięcie w talii jest większe z jednej strony?
  • Czy masz pochyloną w jedną stronę postawę?

Poproś kogoś, by obejrzał Twoje plecy:

  • Czy jedna łopatka wystaje bardziej?
  • Czy jesteś zgarbiony/-a?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
nice