Sekwestracja płuca

Jaka jest istota choroby? Istotą tej wady jest powstanie dodatkowego płata płuc w trakcie rozwoju płodowego. Unaczyniona jest ona dzięki przetrwałemu krążeniu płodowemu. Prawdopodobnie przyczyną jej powstania jest patologiczne wykształcenie się dolnego zawiązka układu oddechowego. Ze względu na lokalizację wyróżniamy sekwestracje wewnątrz- i zewnątrz płatową.Ta pierwsza lokalizacja jest dużo częstsza. Z kolei w przypadku sekwestracji zewnątrz płatowej objawy są poważniejsze i często współistnieją inne wady wrodzone. Rzadko dodatkowy fragment płuca jest połączony z układem pokarmowym.
Jakie występują objawy? Objawy występują u większości przypadków. Sekwestracja zewnątrzpłatowa daje objawy już w okresie noworodkowym pod postacią niewydolności oddechowej. Natomiast sekwestracja wewnątrzpłatowa objawiać się może nawracającymi zakażeniami układu oddechowego w wieku poźniejszym.
Szczegóły diagnostyki Badania obrazowe Rtg klatki piersiowe lub tomografia komputerowa.
Postępowanie i leczenie Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie dodatkowego fragmentu płuca.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Opiekę nad pacjentem sprawuje lekarz pediatra we współpracy z chirurgiem dziecięcym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
nie boj sie da sie wytrzymac
/6 lat temu
mam 40 lat sekwestracje pluca i mykobakterioze mam byc operowana boje