Schorzenia przekwitania i okresu okołomenopauzalnego

Jaka jest istota choroby? Terminem „menopauza” określa się ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety. Objawy związane z przekwitaniem pojawiają się na ogół jeszcze przed menopauzą. Są one przede wszystkim efektem wygasania czynności jajników, a tym samym spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów.
Jakie występują objawy? Objawami przekwitania dotyczącymi sfery psychicznej są drażliwość, nerwowość, bezsenność, labilność emocjonalna. Objawy naczynioruchowe to przede wszystkim uderzenia gorąca, napadowe czerwienienie się twarzy, nadmierna potliwość. Zmiany zanikowe w narządzie rodnym mogą powodować dyskomfort podczas stosunków płciowych (utrata elastyczności i zcieńczenie błony śluzowej pochwy). Zmienia się również kształt i konsystencja gruczołów sutkowych. Pogarsza się kondycja skóry.
Szczegóły diagnostyki Oprócz wywiadów lekarskich i badania fizykalnego w diagnostyce dolegliwości związanych z menopauzą wykonywane są przede wszystkim badania hormonalne.
Postępowanie i leczenie Leczenie jest objawowe. W niektórych przypadkach, dla złagodzenia dolegliwości stosuje się leczenie hormonalne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem dolegliwości związanych z menopauzą zajmuje się ginekolog/endokrynolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)