POLECAMY

Sarkoidoza (Choroba Boecka)

sarcoidosis

Choroba ta atakuje układ limfatyczny. Sarkoidoza prawie zawsze atakuje węzły chłonne, a w 70% przypadków także płuca. Choroba może zaatakować wątrobę, mięsień sercowy, oczy, ślinianki, śledzionę, skórę a także układ nerwowy.

Choroba charakteryzuje się powstawaniem ziarniniaków tzn. Kulistych, węzłowatych guzków zbudowanych z bogatokomórkowej, dobrze ukrwionej, lecz pozbawionej włókien tkanki. Ziarniniaki nie podlegają martwicy. Przyczyna choroby nie została zbadana. Uważa się, że chorobę wywołuje nieznany jeszcze wirus. Inna teoria dopatruje się przyczyny zachorowania w oddziaływaniu czynników genetycznych.

Objawy - Sarkoidoza

  • złe samopoczucie,
  • utrata wagi ciała,
  • gorączka,
  • trudności z oddychaniem,
  • suchy, ostry kaszel,
  • zaburzenia widzenia,
  • sinoczerwone plamy na skórze,
  • hiperkalcemia (podwyższone stężenie wapnia).

Trzy stopnie zaawansowania choroby:
1.obrzmienie węzłów chłonnych w obrębie wnęki płuc,
2.ziarniniaki w całych płucach,
3.zwłóknienie płuc- tkanka płucna bliznowacieje (uposledza to wymianę gazową).

Leczenie - Sarkoidoza

Metoda leczenia zależy od stanu chorego. W poczatkowym okresie choroby zmiany mogą ustąpić samoistnie. W fazie bardziej zaawansowanej podaje się glikokortykoidy, tlumia one odczyny zapalne. Jesli to nie przynosi efektów podaje się cytostatyki oraz rezorcynę. Chorzy powinni unikać promieniowania słonecznego oraz produktów bogatych w witaminę D- pomoże to złagodzic objawy sarkoidozy. W przypadku postaci płucnej i skórnej sarkoidozy, a także w przypadku zajęcia węzłów chłonnych stosuje się antybiotykoterapię.

Dodatkowe informacje - Sarkoidoza

Istnieją przypadki przeniesienia sarkoidozy poprzez transplantowane organy. Choroba kończy się śmiercią u około 5-10%. W celu rozpoznania choroby wykonuje się próbę skórną Kveima- Nicholsona. Polega ona na tym, że choremu (u którego podejrzewa się sarkoidozę) wstrzykuje się pod skórę rozdrobnione fragmenty tkanki zmienionej chorobowo. Tkankę pobiera się z węzłów chłonnych chorego na sarkoidozę. Jeśli badana osoba cierpi na sarkoidozę, to po około dwóch tygodniach w miejscu wstrzyknięcia pojawi się na skórze sinoczerwony guzek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)