POLECAMY

Salmonelloza

Na czym polega istota choroby?

Salmonellozy to zakaźne odzwierzęce choroby wywołane przez pałeczki salmonelli. Istnieje ponad 2300 serotypów gatunków bakterii Salmonella enterica. Prawie każdy z nich może wywołać u człowieka chorobę. Bakterie atakują błonę śluzową jelita, wytwarzają toksyny a także mogą prowadzić do uogólnionych stanów septycznych albo atakować konkretne narządy. Najbardziej wrażliwe na zakażenia salmonellą są niemowlęta i małe dzieci.

Jakie są przyczyny choroby?

Do zakażenia pałeczkami salmonelli dochodzi drogą pokarmową poprzez spożycie żywności zanieczyszczonej odchodami zwierząt zakażonych bakterią oraz przez spożycie żywności pochodzącej od zakażonych zwierząt - mięso, jaja, mleko. Najczęstszym źródłem pałeczek salmonelli są przetwory mięsne oraz żywność zawierająca surowe jaja - majonez, lody, kremy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Do zakażenia dochodzi zwykle na skutek spożycia skażonych jaj lub mięsa drobiowego. Najczęstszą postacią choroby jest zapalenie żołądkowo-jelitowe. Okres wylęgania wynosi około 24-48 godzin, co odróżnia to schorzenie od zatrucia toksynami gronkowca. Pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, biegunka, bóle głowy oraz brzucha. W ostrych przypadkach dochodzi do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Ponadto możliwe są inne postacie salmonelloz, takie jak zapalenie dróg żółciowych, dróg moczowych, zapalenia płuc czy opon mózgowych (bardzo groźne u dzieci).

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Do diagnostyki salmonellozy służą badania bakteriologiczne kału. W momencie stwierdzenia obecności salmonelli wykonuje się antybiogram. Badanie to pomaga dobrać najbardziej odpowiedni antybiotyk. Na wynik badania trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni. Rozpoznanie salmonellozy ułatwia również badanie serologiczne określające ilość przeciwciał skierowanych przeciw pałeczkom salmonelli. Podniesiony poziom świadczy o zakażeniu.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu salmonellozy stosuje się antybiotykoterapię. Dodatkowo uzupełnia się straty wodno-elektrolitowe oraz podaje się leki przeciwbiegunkowe. W niektórych przypadkach stosuje się hospitalizację.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Zakażenie salmonellą leczy lekarz internista lub pediatra.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W celu uniknięcia zakażenia pałeczkami salmonelli należy dbać o higienę osobistą - myć ręce po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami oraz przed przygotowywaniem posiłków. Istotną kwestią jest również utrzymywanie w czystości kuchni oraz sprzętów kuchennych. Żywność powinna być przechowywana w niskiej temperaturze. Należy unikać spożywania lodów, majonezu, ciast, kremów pochodzących z nieznanych źródeł. Szczególną ostrożność należy zachować podczas robienia posiłków dla osób najbardziej narażonych na zakażenia - dzieci, osób starszych i chorych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
hahahahahahahaahha smieszneeee
/3 lata temu
mialam salmonelloze to prawda
/4 lata temu
Moim zdaniem cięższe przypadki choroby nie leczy pediatra ani internista, tylko szpital zakaźny!
POKAŻ KOMENTARZE (3)